Sakrament chorych

ODWIEDZINY CHORYCH

Duszpasterskie odwiedziny osób chorych i starszych, które ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjść do kościoła w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bańskiej Niżnej odbywają się w każdą I sobotę miesiąca. Istnieje także możliwość udzielania Sakramentów Św. w przypadkach nagłych zachorowań, zwłaszcza groźnych dla życia. Wówczas o dowolnej porze można zgłosić na plebani konieczność „pójścia do chorego”.

 

PRZYGOTOWANIE DOMU

Kapłan przybywa z Najświętszym Sakramentem, warto zatem pamiętać o kilku zasadach godnego podjęcia takiego rodzaju wizyty duszpasterskiej.

1. W pokoju, gdzie leży chory, należy przygotować stół przykryty białym obrusem, na którym kapłan będzie mógł położyć bursę z Komunią św. Na stole powinien znajdować się także krzyż, zapalone dwie świece oraz talerzyk z wodą święconą.
2. Jeżeli osoba starsza, czy chora ma kłopoty z przełykaniem, można przygotować wcześniej szklankę z czystą, przegotowaną wodą – można ją podać do popicia po Komunii św.
3. Jeżeli osoba chora chce skorzystać ze spowiedzi, należy pozostawić ją sam na sam z księdzem. Natomiast w obrzędzie Komunii św. czy namaszczenia chorych powinni brać udział wszyscy domownicy.
4. Warto również wiedzieć, iż chorych nie obowiązuje post Eucharystyczny.